آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی و علت خرابی آنها

آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی و علت خرابی آنها

در شلوغی و ازدحام کاری در دنیای مدرن امروز، وجود یک ماشین ظرفشویی در هر خانه ای بسیار ضروری می باشد. با وجود یک ماشین ظرفشویی مدرن در آشپزخانه شما می توانید از نظافت و شستشوی بهینه ظروف خود ،حتی در زمانی که در خانه حضور ندارید نیز آسوده خاطر خواهید باشید. در کنار استفاده راحت از این ابزار محبوب آیا تا به حال به نحوه عملکرد اجزای داخلی آن فکر کرده اید؟ و یا اینکه در صورت ایجاد هر گونه نقص فنی در مراحل عملکرد ماشین ظرفشویی از چه راهکاری می توانید استفاده نمایید؟ با آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی و علت خرابی آنها و شناخت قطعات مصرفی و دائمی و نحوه استفاده صحیح از دستگاه می توانید به طول عمر آن کمک نمایید . در این مقاله شرکت تخصصی البرزبان به شما در آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی  کمک خواهد نمود.

معرفی اجزای ماشین ظرفشویی

آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی ، میکروسوییچ درب ماشین ظرفشویی

با بسته شدن درب دستگاه این قطعه فعال می شود و اعلام بی خطر بودن شروع شستشو را  می نماید. خرابی میکروسوئیچ می تواند باعث شود ماشین ظرفشویی شما هرگز شستشو را شروع نکند. در صورت خرابی، این قظعه باید توسط یک تکنسین ماهر تعویض و یا تعمیرگردد.

برد الکتریکی (همان برد فرمان)

یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین ظرفشویی می باشد. وظیفه اصلی برد الکتریکی در ماشین ظرفشویی فرمان دادن به قطعات مختلف ماشین ظرفشویی در طی فرآیند شستشو می باشد . و در صورت هر گونه مشکل در آن ماشین ظرفشویی قادر به کار نخواهد بود .روشن نشدن ماشین ظرفشویی، عملکرد ناقص، آبگیری نکردن  ،خاموش شدن بی‌دلیل دستگاه ،تخلیه نشدن آب ‌،داغ نشدن آب ماشین ظرفشویی و مشکلاتی از این قبیل به دلیل خرابی در برد یا خرابی در قطعات دیگر برد می تواندرخ دهد .

سوختن یا اختلال در برد ماشین ظرفشویی می تواند دلایل متعددی داشته باشد .سوختن خازن برد الکتریکی ظرفشویی در اثر نوسات برق سوختن فیوزهای برد ماشین ظرفشویی در اثر نوسات برق ، نفوذ آب ، خرابی سیم پیچ واتصالی سیم کشی دستگاه و یا از کار افتادن برخی از قطعات برد .به دلیل اهمیت این قطعه در صورت خرابی آن حتما از یک تکنسین و تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید .

تایمر الکتریکی ماشین ظرفشویی

در حقیقت به عنوان مغز ماشین ظرفشویی شناخته می شود .به وسیله این قطعه هر یک از قطعات الکتریکی ماشین مانند شیر برقی ، هیدرواستات ، پمپ تخلیه ، المنت (هیتر) ، موتور و… به اجرای وظیفه خود می پردازند.

تایمر دارای دو بخش موتور و جعبه اتصالات تشکیل شده است .موتور تایمر ،یک بوبین می باشد که با برق ۲۲۰ ولت کار می کند. وظیفه آن ایجاد یک میدان مغناطیسی است که باعث به چرخش درآمدن چرخ دنده ها و حرکت شافت اصلی می شود.به وسیله موتور و حرکت چرخ دنده ها ، نیروی گشتاور لازم جهت به چرخش در آوردن توپی در میان کنتاکتهای مربوطه به وجود می آید. جعبه اتصالات نیز بخشی از تایمر می باشد که کلیه اتصالات تایمر با توپی، در آن در حال چرخش درگیر می شوند.

توپی تایمر

در حقیقت استوانه ای است که بر روی آنبرآمدگی های فراوانی طراحی شده است. با برخورد هر کدام از این برآمدگی ها با هر یک از تیغه های درون تایمر جریان برق در قسمت های الکتریکی مختلف دستگاه به جریان می افتد . و تا زمانی که توپی در وضعیت ثابتی باشد آن  قسمت الکتریکی دستگاه که در حال انجام وظیفه می باشد به کار خود ادامه می دهد . اما با حرکت محور اصلی تایمر و تغییر حرکت توپی برآمدگی مربوطه از تیغه مورد نظر جدا شده و برق در آن قسمت متوقف خواهد شد.

در ماشین های ظرفشویی قدیمی به دلیل استهلاک در قطعات ممکن است به تایمر آن ها آسیب های جدی وارد شود. در صورت بروز مشکل در قطعات حیاتی ماشین در اسرع وقت اقدام به تعمیر آن ها نمایید .

شیر برقی و آکوا استاپ

در ادامه مقاله آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی به شیر برقی و آکوا استاپ میرسیم .در ماشین ظرفشویی  از قسمت‌های مختلفی مانندخروجی آب، هسته فلزی متحرک، ممبران، سیم پیچ مقاومت، صافی آب ورودی، اتصال آب ورودی، بدنه شیر برقی، لاستیک فشار شکن، فنر و لاستیک سر هسته  ساخته ‌شده است. نقش این قطعه از ماشین ظرفشویی، کنترل ورودی آب به دستگاه می باشد. این قطعه با برق ۲۲۰ ولت AC کار می کند

با انتقال جریان برق به بوبین شیر برقی ، در داخل آن یک میدان مغناطیس به وجود می آید و اهرم فلزی را به درون خود جذب می کند . با این کار، لاستیک سر اهرم از منفذ شیطانک جدا می شود. سپس آب از منبع ورودی ، داخل شیر برقی و پس از آن به سمت جاپودری هدایت می شود.

تا زمانی که جریان برق سیم پیچ قطع نشود این روند ادامه دارد . اما با متوقف شدن برق به وسیله کلید هیدرواستات، به خاطر فشار بر روی فنر پشت اهرم فلزی ، لاستیک سر اهرم ، حفره وسط شیطانک را مسدود می نماید و عمل کرد شیر از کار می افتد و جریان آب در پشت شیر برقی متوقف می گردد. این روند تا انتهای شستشوی کامل بارها تکرار می شود . در صورت بروز هر گونه مشکل در روند این پروسه ، جریان آب در دستگاه متوقف می شود. گاهی اوقات به دلیل خرابی شیر برقی ممکن است جریان آب قطع نشود و با پر شدن و سر ریز شدن آب در محفظه شستشو روبرو شوید.این مشکل می تواند به درخت سیم کشی و موتور دستگاه آسیب جدی وارد نماید. لازم است دستگاه خود را سالی یکبار مورد بررسی کارشناسی قرار دهید تا از بروز این گونه مشکلات جلوگیری نمایید.

درخت سیم کشی

در ماشین ظرفشویی، وظیفه ارسال فرمان های برد الکتریکی را به کلیه قطعه های داخل ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد.همچنین وضعیت عملکرد سایر قطات را به برد اننتقال می دهد . در صورت بروز اتصالی در قطعه برد نمی تواند به وظیفه خود عمل نماید و دستگاه نمی تواندشروع به کار نماید.

هیدروستات

در ادامه مقاله آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی به هیدروستات ها میرسیم . وظیفه کنترل میزان آب در دستگاه را برعهده دارد و از نشت آب از درون دستگاه جلوگیری می‌کند. در کلیه ماشین های ظرفشویی دو عد هیدروستات در کنار هم وجود دارد. این قطعه در تمام مدت فرایند شستشو ،  در حین پر شدن محفظه شستشو ، در زمانی که محفظه ماشین ظرفشویی به ‌صورت کامل پرشده باشد و هنگام خالی شدن محفظه شستشوی ماشین ظرفشویی، فعال می باشد.

ایربریک یا ایرگاید

در ماشین ظرفشویی کنترل کننده سطح آب در ماشین می باشد که به ترمز هوای ماشین ظرفشویی نیز شناخته می شود . این قطعه در ابتدای ورودی آب و قبل از شیر برقی قرار دارد . ایربریک با شناورهای داخل دستگاه نیز مرتبط می باشد و در ایجاد تعادل در حرکت شناورها و کنترل سطح آب دستگاه کمک می کند.

هیتریا المنت

با برق ۲۲۰ ولت AC کار می کند . عملکرد هیتر یا المنت مانند المنت آبگرمکن می باشد. هیتر از سیم هایی از جنس کروم آلومینیوم یا کروم نیکل که در خاک چینی قرار گرفته اند و در روکش فلز فولادی محفوظ شده اند ساخته شده است. هیترها در کف بدنه دستگاه قرار دارند و به وسیله یک لاستیک که بین دو صفحه فلزی فشرده  قرار دارد ،آب بندی شده اند . از این رو هرگز به ایجاد اتصال برق به هیتر در زمانی که درون دستگاه آب وجود ندارد فکر نکنید.

وظیفه هیتر گرم کردن آب درون محفظه می باشد تا تمیز کردن ظروف به بهترین شکل ممکن صورت گیرد. اگر ظرف پس از شستشو هنوز کثیف هستند ممکن است هیتر دستگاه سوخته باشد . سلامت یا خرابی هیتر را می توان به وسیله چراغ سری یا آومتر تست نمود.

سنسور

در ماشین ظرفشویی وظیفه کنترل دمای آب در دستگاه را بر عهده دارد. سنسورها به محض رسیدن آب به دمای مورد نظر دستور توقف کار هیتر را برد الکتریکی می دهند. از این رو هرگز آب از یه دمای تعریف شده بیشتر یا کمتر گرم نمیشود .

آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی ، جت پمپ

در ماشین ظرفشویی یک موتور تک فاز ۲۲۰ ولت AC می باشد . این قطعه وظیفه بسیار مهمی را در دستگاه شما بر عهده دارد. جت پمپ آب را به وسیله افشانک های بالا و پایین بر روی ظروف پرتاب می کند و همچنین شدت و جریان آب هنگام شستشو را تنظیم می نماید.

افشانکها

دو بازوی متحرک چرخان دارای روزنه های خروجی آب هستند که در کف و بین سبدهای متحرک قرار دارند. این بازوها با پرتاب آب بر روی تمام ظروف عملیات شستشوی نهایی و آبکش را بر عهده دارند. اگر عملکرد افشانک ها مورد تایید نیست باید علت آن را در جت پمپ جستجو نمایید و یا ممکن است روزنه های آب در آن ها مسدود شده باشد . در صورت ایجاد انسداد به تعویض افشانک ها اقدام نمایید .

غلطکهای قفسه

در دو طرف قفسه های ظروف قرار دارند . غلطکها به حرکت راحت قفسه ها به بیرون و داخل  کمک می نمایند. لازم است پس از هر بار استفاده غلتکها را چک نمایید تا از عدم خرابی انها اطمینان حاصل نمایید . زیرا خراب شدن این غلتکها می تواند به بسته نشدن درب دستگاه و نشت آب از ماشین ودر نتیجه خوب شسته نشدن ظرف ها منجر شود .در صورت خرابی غلتکها باید به تعویض آنها اقدام نمایید .

فیتلرهای موجود در دستگاه به دو شکل استوانه ای و صفحه ای موجود می باشند. فیلتر صفحه ای که در کف محفظه قرار دارد  از جنس آلومینیوم می باشد واز ورود باقی مانده غذاها بر روی ظروف ، به داخل مجرای خروجی آب جلوگیری می نماید. زیرا این خورده غذا ها می توانند منجر به مسدود شدن مجرای خروجی اب شده و مانع از تمیز شدن ظروف شوند. فیلتر استوانه که در زیر فیلتر صفحه ای قرار دارد وظیفه گرفتن جرم ها و رسوبات حاصل از شستشوی ظرفهای بسیار کثیف را بر عهده دارد. در صورت عدم وجود این فیلتر، رسوبات و چربیها به داخل مجرای خروجی آب نفوذ کرده و پس از مدتی دیواره های این مجرا را مسدود می نمایند . لازم است پس از هر شستشو فیلترها را بیرون آورده و تمیز نمایید تا از ایجاد بوی بد و کثیفی روی ظرف ها جلوگیری نمایید . در صورت مشاهده هر گونه نقص در این فیلتر ها اقدام به تعویض آن ها نمایید .

محفظه پودر و جلا دهنده

درون محفظه و بر روی درب دستگاه نصب شده است. این محفظه دارای دو قسمت مجزا برای ریختن پودر شستشو و مایع جلادهنده میباشد. مایع جلا دهنده به خشک شدن و جلا دادن ظروف کمک می کند و قابل تنظیم می باشد . در صورت اتمام مایع جلا دهنده صفحه نمودار روی ذرب آن به رنگ شفاف در می آید وباید مجد پر شود.درب محفظه پودر بر اثر برخورد آب گرم به صورت خودکار باز می شود . در صورت خراب شدن باید به تعویض آن اقدام نمایید .

سنسور تشخیص کثیفی

از یک گیرنده و فرستنده مادون قرمز تشکیل شده است. هردو سنسور بر روی یک برد U شکل و روبروی هم مونتاژ شده اند . در هنگام عبور آب از بین این دو سنسور ، همزمان سنسور گیرنده یک پالس را دریافت می نماید و پس از تحلیل آن به وسیله سنسور فرستنده ، میزان کثیفی آب تخمین زده شده و پیام آن به برد الکتریکی انتقال داده می شود.

برد بر اساس میزان کثیفی آب،برنامه شستشو را اعمال می نماید. گاهی برای اجرای بهتر شستشو از میزان ۲تا۳ مرتبه شستشو و آبکشی استفاده می شود . در صورت بروز هر گونه ایراد در این سنسورها باید اقدام به تعویض آن ها نمایید .

مخزن نمک و رزین و شیر برقی احیا

رسوبات و  مواد معدنی و سختی های موجود در آب می توانند باعث ایجاد لکه و رسوبات بر روی ظروف شوند. برای از بین رفتن این لکه ها و نرم شدن آب به یک سیستم سختی گیر آب نیازمندیم . نمک ظرفشویی می تواند در این زمینه به یاری ما بیاید . مخزن نمکاز چند قسمت تشکیل شده است . قسمت رزین وظیفه گرفتن سختی آب و کلسیم منیزیم موجود در آب را برعهده دارد. برای شستشوی رزین پس از هر بار کارکرد شیربرقی ظرف نمک به مدت چند ثانیه باز شده و محلول آب و نمک رزین را شستشو میدهد و همزمان پمپ تخلیه دستگاه آب خروجی از ظرف نمک را تخلیه مینماید. در صورت عدم استفاده از نمک، رزین مخزن نمک به املاح آغشته شده ودیگر قادر به جذب سختی آب نمی شود و این امر باعث ایجاد لک و خط و خش بر روی ظروف می شود .و به مرور زمان کیفیت شستشوی دستگاه پایین می آید .

در صورت روشن شدن چراغ نمایشگر نمک

بر روی صفحه برد باید مخزن را پر نمایید . به وسیله یک قاشق چوبی یا پلاستیکی محلول نمک را هم بزنید . در هر بار شارژ مخزن باید حدود ۱ کیلو گرم نمک در مخزن ریزید .  در صورتی که پس از شارژ نمک هنوز هم چراغ هشدار روی برد روشن باشد ممکن است رسوبات درون مخزن  رزین آن را خراب کرده باشند ویا درب مخزن خراب شده باشد . در صورت خرابی درب این مخزن یا درگیری رزین مخزن با رسوبات باید به تعویض این قطعه اقدام نمایید .

سعی کنید پس از پر کردن مخزن نمک در هر بار، ماشین را بدون ظرف با برنامه شستشوی کوتاه روشن نمایید تا نمک اضافی در محفظه دستگاه شسته شود و مانع از زنگ زدن محفظه دستگاه شوید . توصیه می شود از نمک های دانه درشت استفاده نمایید و از استفاده نمک های آبی خودداری نمایید .

آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی ، فلوتر سوئیچ

وظیفه اعلام نشتی آب در کف دستگاه را بر عهده دارد . گاهی بر اثر خرابی یک قطعه آب به قسمت پایین و کف سینی دستگاه نشتی پیدا می کند . در این زمان شناور یونولیتی کف دستگاه بالا می آید و میکروسوئیچ شروع به فرستادن اخطار آب ریزی، به برد می کند این اخطار به صورت یک کد ارور بر روی صفحه برد روی دستگاه نمایش داده می شود . برای جلوگیری از خرابی های دیگر و اتصالی دستگاه باید سریعا به خاموشی دستگاه اقدام نمایید .

پمپ تخلیه

وظیفه خروج آب کثیف از درون محفظه شستشو را برعهده دارد .باجریان یافتن برق در سیم پیچ پمپ ، یک میدان مغناطیسی به وجود می آید که باعث ایجاد ولتاژ القایی در حلقه های اتصال مسی به وجود می آید . براثر ولتاژ القائی در این حلقه ها ، جریان جاری شده و در نتیجه میدان مغناطیسی جدیدی ایجاد می شود.

موتور تحت تأثیر این دو میدان، به چرخش در آمده و از آنجا که پروانه همزن با آن، کوپل شده است ، عمل تخلیه آب ، آغاز می شود. موتور به کار گرفته شده در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، موتور با قطب چاکدار است.

هرگاه در ظرفشویی ، عمل شستشو به صورت کامل انجام شود اما آب کثیف تخلیه نگردد ، به طور قطع مشکل از پمپ تخلیه است. که بعد از تخلیه آب ظرفشویی ، پمپ را از بدنه ماشین جدا ساخته و به بررسی عیب بپردازید.

در برخی موارد خود سیم پیچ سوخته و یا نیم سوز است اما در موارد دیگر ، ورود اجسام سخت به پروانه همزن ، مانع عملکرد پمپ می شوند که با خارج ساختن این مواد از پمپ ، مشکل ماشین نیز رفع خواهد شد.

پنل کنترل

یک صفحه نمایشگر به همراه دکمه های لمسی یا قابل لمس می باشد که به شما در اجرای برنامه های شستشو و خاموش و روشن کردن دستگاه کمک می نماید . در صورت کار نکردن دکمه ها و عدم اجرای برنامه های شستشو یکی از قطعات مورد چک باید پنل کنترل دستگاه باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.