تعمیرات و نصب لوازم خانگی

نحوه جلوگیری از آسیب دیدن وسایل برقی در زمان نوسانات برق

نوسان برق تاثیرات بسیار نامناسبی را برای لوازم برقی به همراه دارد. این روزها با توجه به شرایط گرمایی، جریان برق دچار نوسانات بسیاری است. خیلی از کاربران از سوختن و ایجاد اتصالی در دستگاه های منازل خود نگران هستند؛ از این رو پیدا کردن روش های جلوگیری از آسیب دیدن وسایل برقی بسیار اهمیت دارد. کم یا زیاد شدن میزان ورودی برق تاثیرات بسیار نامطلوبی را برای لوازم برقی ایجاد می کند. حساسیت لوازم برقی منازل شما بسیار زیاد است و این روزها نیز هزینه های بسیار زیادی را برای خرید این دستگاه های برقی باید پرداخت کنید؛ از این رو باید برای حفظ آن ها تلاش کرد.

سوالی که باید به آن فکر کرد؛ نوسان برق چیست؟ و راه های جلوگیری از سوختن لوازم برقی ناشی از قطع برق چیست؟

در تعریف نوسان برق باید گفت، با افزایش و کاهش ناگهانی میزان جریان برق موجود در سیستم الکتریکی نوسان برق شکل می گیرد. این موضوع می تواند علت های مختلفی را دربر بگیرد؛ که از این بین می توان به مواردی همچون ﺭﻋﺪ ﻭ ﺑﺮﻕ، ﺍﻟﮑﺘﺮﻳﺴﺘﻪ ﺳﺎﮐﻦ، ﺧﻴﺲ ﺷﺪﻥ ﻣﺴﻴﺮﻫﺎی ﺳﻴﻢ ﮐﺸﯽ بر اثر بارش باران، ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎی ﭘﺮ ﻣﺼﺮﻑ، ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎﻳﯽ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﺍی ﻭﻟﺘﺎژ ﺍﻟﻘﺎﻳﯽ ﺑﺎﻻیی باشند یا دستگاه های معیوبی که ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻣﺼﺮﻑ ﺑﺮﻕ ﺛﺎﺑﺘﯽ را به همراه ندارند؛ اشاره کنیم.در ادامه با البرزبان همراه باشید تا به بررسی روش های نگهداری از لوازم برقی بپردازیم.

راه های جلوگیری از آسیب دیدن وسایل برقی

 

کمک گرفتن از  جعبه فیوز

جعبه فیوز

به جای اینکه برای تمام وسایل برقی، از محافظ کمک بگیرید، می توانید سیستم برقی خود را به یک جعبه فیوز مجهز کنید. جعبه فیوز از نوسانات ولتاژی که از طریق سیم‌کشی خانه شما به وسایل برقی خواهد رسید؛ دستگاه شما را محافظت خواهد کرد. این امر خطر سوختن لوازم برقی را کم می کند. جعبه فیوزها برای پذیرش ۲۴۰ ولت طراحی شده اند و این بدان معنا می باشد که؛  شما به دو فضای خالی برای نصب این دستگاه نیازمند هستید.

استفاده از محافظ برق

در کنار داشتن جعبه فیوز راه حل دیگری نیز وجود دارد، اینکه برای تمام وسایل برقی خود از محافظ کمک بگیرید. داشتن محافظ برق، از وسایل برقی شما محافظت خواهد کرد؛ این امر خسارت ناشی از قطع برق را به حداقل می رساند. بهره بردن از محافظ،  ساده ترین، سریعترین و ارزان ترین راه حل برای جلوگیری از سوختن وسایل برق به شمار می رود.

این محافظ ها مجهز به فیوز می باشند که در صورت اختلالات برقی (ولتاژ بیش از حد، قطع برق و …) از وسایل برقی شما به خوبی محافظت خواهند کرد. اما لازم به ذکر است که نمیتوان تمام وسایل برقی از جمله لامپ ها را از خطر سوختن در هنگام نوسان برقی دور نگه داشت.

بررسی علل نوسان برق در خانه

سوختن وسایل برقی به علت نوسان برق می تواند دلایل متعددی داشته باشد. برای این امر باید از افراد ماهر کمک بگیرید. برای بررسی علل نوسان، خطوط برق ورودی و جعبه فیوز و محافظ شما باید به صورت دقیق و درست بررسی گردد. البته این نکته را نیز باید توجه کنید که بعضی از دستگاه هایی که در خانه شما قرار دارند؛ دارای محدودیت ولتاژ هستند.

استفاده از GFCI

GFCI

در بسیاری از کشورها، در حمام و آشپزخانه از GFCI بهره می برند. در طراحی  این وسیله از دو  دکمه قرمز و مشکی Test و Reset کمک می گیرند؛ که جریان برق داخلی و خارجی را برای هر سوکت بررسی می کند. اگر زمانی که جریان برق بیش از یک حد مجاز باشد؛ برق را قطع می کند تا از سوختن لوازم برقی شما محافظت کند.

استفاده از برق‌گیر

در منطقه ‌ای سکونت دارید که رعد و برق زیادی وجود دارد؟ برای جلوگیری از هرگونه از آسیب دیدگی باید از برق گیر کمک بگیرید. این دستگاه ولتاژ زیاد ناشی از عوامل برقی خارجی و تغییرات جریانات داخلی کمک بگیرید. برق‌گیر جریان هادی موجود در وسایل برقی را به زمین وصل خواهد کرد؛ و در نتیجه جریان اضافه به زمین منتقل می گردد.

محافظت با  UPS

این دستگاه دارای یک باتری یدکی می باشد که در صورت قطع برق از آن کمک بگیرید. در این دستگاه بدون قطع شدن ناگهانی برق، وسایل برقی خود را خاموش یا از پریز بکشید. این امر باعث محافظت دستگاه شما می گردد. میزان برق لازم برای ادامه کار دستگاه شما را ارائه می دهد.

بهترین راه جلوگیری از آسیب دیدن وسایل برقی

 

تعمیرات لوازم خانگی

بهترین روش مقابله با سوختن لوازم برقی شاید ساده تر و کم هزینه ترین روش باشد. شما زمانی که با دستگاهی کار ندارید؛ می توانید اتصال برق را از دستگاه خود جدا کنید. نوسانات برق نمی تواند به دستگاه هایی که به برق وصل نیستند؛ هیچ آسیبی وارد کند و این حرکت هوشمندانه ای برای صرفه جویی در انرژی و حفظ ایمنی بیشتر را به دنبال دارد.

بسیاری از ما در خانه هایمان وسایل برقی بسیار گران قیمتی چون یخچال، لباسشویی، تستر، سشوار و غیره را داریم که با هزینه های بسیار زیادی آنها را تهیه کرده ایم. از این رو نگران هرگونه آسیب دیدگی این وسایل هستیم. برای اینکه بتوانیم از این وسایل در روزهایی که قطع شدن برق زیاد است، محافظت کنیم باید مواردی که در این مقاله اشاره کردیم را رعایت کنید. با رعایت این نکات و کمک گرفتن از افراد ماهر و تجهیزات مناسب می توانید مشکلات خود را رفع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.