تخلیه آب لباسشویی

علت عدم تخلیه آب از ماشین لباسشویی

این اتفاق تلخ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد؛ ماشین لباسشویی شما آب را تخلیه نکند. عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که برای لباسشویی در هر زمانی رخ خواهد داد. این مورد دلایل متفاوتی را به همراه خواهد داشت. چرا لباسشویی تخلیه نمی کند؟ جواب این سوال را در آخر این مقاله خواهیم داد. البته در ابتدا باید توجه کنید که اگر این مشکل پیش آمد باید چه کاری انجام بدهید.

چگونه آب داخل لباسشویی را خارج کنیم؟

 

شاید برای شما اتفاق بیفتد، در حالت نیمه کار ماشین لباسشویی، آب تخلیه نگردد؛ و دستگاه از کار بیفتد. گاهی اوقات هم ممکن است کار ماشین لباسشویی تمام شود اما آب موجود در دیگ دستگاه تخلیه نگردد. مراحل شستشو باید با ترتیب خاص خود انجام شود و اگر یک مرحله مثل تخلیه شدن آب آن انجام نگردد، مراحل بعدی نیز انجام نخواهد شد.

علت-عدم-تخلیه-آب-لباسشویی

برای پیدا کردن علت خارج نشدن آب لباسشویی:

 
  • ابتدا برق ماشین لباسشویی را جدا کنید.
  • خارج کردن لباس ها به طور کامل
  • آب جمع شده در دیگ لباسشویی را خالی کرده و داخل دیگ با پارچه خشک کنید.
  • کف آشپزخانه را نیز خالی کنید. زیرا زحمات زیادی را شاید به دنبال داشته باشد.
  • در قسمت جلو و پایین لباسشویی یک دریچه فیلتر موجود است؛باید فیلتر را باز کرده تا آب از لباسشویی خارج گردد.
  • آب خارج شد، باید فیلتر سر جای خودش قرار بگیرد.

در بعضی از مدل ها برای همچین وضعیت هایی یک شلنگ کنار دریچه فیلتر آب در نظر گرفته اند که از ریختن آب به کف آشپزخانه و کثیف کاری جلوگیری خواهد کرد. به این صورت که بدون باز کردن فیلتر میتوانید این شلنگ باریک را از جای خود خارج و درپوش آن را بیرون بکشید و شلنگ را داخل یک لگن قرار بدهید.

دلایل اساسی تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی

برای تخلیه آب ماشین لباسشویی یک پمپ تخلیه آب در نظر گرفته اند؛ که در چندین زمان حین انجام یک برنامه آب داخل ماشین لباسشویی را تخلیه خواهد کرد، برای جلوگیری آسیب به پمپ و نظافت لباسشویی یک فیلتر قبل از پمپ نیز موجود است تا کرک های لباسشویی و اشیاء مانند سکه، زیپ، دکمه و یا سنجاق که از لباس جدا می شوند قبل از رسیدن به پمپ و آسیب رساندن در آن منطقه قرار بگیرند.

زمانی که این فیلترها توسط این موارد مسدود گردند؛ دیگر پمپ شما آب را به خوبی تخلیه نخواهد کرد. در این مرحله باید فیلتر را باز و آن را به درستی تمیز نمایید.

شلنگ تخلیه مسدود گردد.

شیلنگ لباسشویی

شلنگ تخلیه معمولا به مسیر تخلیه فاضلاب پشت لباسشویی و یا سیفون زیر سینگ ظرفشویی نصب می گردد؛ هرگونه گرفتگی در مسیر فاضلاب و یا سیفون زیر دیگ خود دلیلی از تخلیه آب ماشین لباسشویی به شمار می رود.

تخریب پمپ تخلیه آب لباسشویی

پمپ تخلیه، وظیفه تخلیه آب ماشین لباسشویی را برعهده دارد. گاهی ممکن است که اشیاء خارج شده از لباس از فیلتر آب تخلیه نیز عبور کنند و به پمپ برسند و باعث شکستن پره های پمپ و آسیب جدی به پمپ تخلیه گردد. البته این مورد نیز گاهی اتفاق می افتد که  خود پمپ در اثر کارکرد زیاد و فرسایش دیگر کارکرد نداشته باشد؛ در چنین مواردی فقط باید پمپ تخلیه تعویض گردد.

مشکل در مسیر خروجی آب زیر دیگ

لباس های زیر خود یا جوراب ها را بدون توری مخصوص اگر داخل دیگ بیاندازید؛ امکان دارد این لباس های ریز یا تکه ای از لباس یا جوراب از لبه های دیگ وارد مجاری تخلیه (جنت های لاستیکی زیر دیگ ) قبل از فیلتر گردند و باعث مسدود شدن مسیر خروجی آب و عدم تخلیه آب گردند. برای رفع این مشکل باید از تیم متخصص کمک بگیرید.

خرابی برد یا تایمر لباسشویی

برد یا تایمر ماشین لباسشویی به عنوان مغز و فرمانده اصلی لباسشویی به شمار می رود. دستور شروع و قطع هر قطعه ای در زمان مشخص صادر می شود؛ خرابی برد یا تایمر باعث اختلال در کارکرد لباسشویی، تخلیه نکردن آب و غیره را به همراه خواهد داشت. این مورد کاری بسیار تخصصی است که باید از تیم ماهر کمک بگیرید.

استفاده نادرست از مواد شوینده

شوینده لباسشویی

شاید با استفاده از مواد شوینده نادرست، تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی را به همراه داشته باشید. هیچ وقت نباید برای داشتن لباس تمیز، از شوینده بیشتری کمک بگیرید.

استفاده شوینده باید به میزان کثیفی لباس، میزان نیاز  و برنامه در نظر گرفته شود. استفاده درست عملکرد مناسب را به همراه خواهد داشت. در غیر این صورت کاهش عملکرد و مشکل را ایجاد خواهد کرد. کف زیاد به پنل ماشین لباسشویی این اجازه را نمی دهد تا به درستی مراحل را طی کند و تشخیص درستی از روند شستشو به همراه ندارد.

اگر روزی با تمام این موارد دچار این مشکل شدید، باید از تیم ماهر البرزبان کمک بگیرید. کادر ماهر با عیب یابی درست و به موقع هزینه های شما را کاهش می دهد و در نتیجه مشکلات پیش رو را نیز از بین می برد.

در این مقاله به بررسی دلایل عدم تخلیه آب از ماشین لباسشویی پرداختیم . شما عزیزان میتوانید در صورت داشتن سوال و یا اشتراک گذاری تجربیات خود از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.