تعمیرات یخچال گلدستار

علت یخ زدن لوله های پشت یخچال ها

این روزها یخچال ها یکی از وسایل پرکاربرد برای زندگی انسان به شمار می روند. هیچ خانه ای را بدون یخچال، نمی توان تصور کرد. مراقبت و حفظ عملکرد صحیح این دستگاه بسیار حیاتی خواهد بود.یکی از مشکلاتی که حداقل همه ما یکبار با آن دست و پنجه نرم کرده ایم یعنی یخ زدن لوله های پشت یخچال، دلایل بسیار متنوعی دارد که مشکلات زیادی ایجاد می کند.به ‌طور کلی میله ‌ها و سیم ‌های پشت یخچال فریزر که با نام اوپراتور نیز شناخته می شود؛

وظیفه بسیار مهمی برعهده دارند. این اپراتور ها به طور کلی وظیفه ایجاد سرما را در یخچال به همراه دارند. بنابراین بروز هرگونه مشکل در این اوپراتور ها سیستم سرمایشی یخچال را تحت‌الشعاع قرار داده و با مشکلاتی شما را روبرو می کند. در ادامه نیز باعث خرابی مواد غذایی موجود شما در یخچال خواهد شد که می‌تواند برای شما آسیب های جبران‌ ناپذیر را به همراه داشته باشد.

علت یخ زدن لوله های پشت یخچال

 

در نگاه اصلی، دلیل تشکیل برفک به برخورد هوای خنک با هوای گرم یا مرطوب مرتبط است. این اتفاق زمانی می افتد که در نقطه برخورد بر روی سطح مورد نظر، به طور مثال لوله های پشت یخچال یا لوله خروجی کمپرسور منجر به تشکیل برفک خواهد شد.

 لوله های پشت یخچال را معمولا در بخش فریزر بیشتر قرار می دهند. این لوله های پشت یخچال، به وسیله یک صفحه در پشت دیوار یخچال متصل هستند. این لوله ها همان لوله های اواپراتور یا کویل های اواپراتور یا خنک کننده یخچال نیز هستند. وظیفه آن ها ایجاد سرمایش به وجود آمده در داخل یخچال نیز خواهد بود.

البته مشکل ممکن است از ترموستات باشد. سرویس دوره ای یخچال فریزر، می تواند در خرابی ترموستات بسیار تاثیر بگذارد. دست کاری لوله ها و بالا و پایین کردن دما همگی باعث ایجاد برفک زدن می شوند. برای رفع برفک و یخ زدن پشت یخچال، دستگاه را باید از برق جدا کنید؛  و درب آن را باز نگه دارید.  سپس با آب گرم و سشوار برفک ها را از بین ببرید. از استفاده از وسایل نوک تیز و ضربه زدن به توده های برفک و یخ دور باشید.

لوله های پشت یخچال

علل یخ زدن لوله های پشت یخچال

 

۱) خرابی ترموستات

ترموستات با کنترل دمای یخچال، عملکرد دستگاه را حفظ می کند. اگر این قطعه از دستگاه شما دچار مشکل شود؛ با پایین آوردن دمای یخچال، باعث یخ زدگی می شود.

۲) مشکلات در لاستیک درب

با گذشت زمان این قطعه دچار اصطحکاک و ساییدگی می گردد. این امر هوای بیرون را به داخل دستگاه منتقل می کند. در ادامه این امر باعث یخ زدگی دستگاه خواهد شد.

۳) وجود گرد و خاک بر روی لوله های اوپراتور

اگر اوپراتور شما دچار کثیفی و گرد و خاک باشد؛ سیستم برای خنک کردن انرژی بیشتری را مصرف می کند که این امر باعث یخ زدگی لوله ها می شود.

۴) مشکلات موجود در نصب یخچال

اگر در زمان نصب یخچال به قوانین کلی دقت نکنید، مشکلاتی را تجربه می کنید. یکی از این شرایط وجود هوای مرطوب است که باعث یخ زدگی اوپراتورها می گردد.

۵) دمای نامناسب

انتخاب دمای بسیار پایین که توجهی به مدل و محیط یخچال نشود؛ هزینه های بسیار زیادی را برای مصرف کنندگان ایجاد خواهد کرد.

کویل های یخ زده یخچال

رفع یخ زدگی اوپراتورهای پشت یخچال

 

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی که ممکن است در هر دستگاهی شما با آن روبرو شوید، باید سرویس به موقع یخچال ها را در برنامه خود داشته باشید.

۱) تمیز کردن لوله ها

همیشه باید تمیز بودن یخچال را مدنظر قرار دهید. ابتدا یخچال را از برق بکشید تا بتوانید کثیفی ‌های جمع شده روی لوله ‌های پشت یخچال را از بین ببرید. همچنین برای تمیز کردن گرد و غبار پشت یخچال از جاروبرقی کمک بگیرید. سپس با دستمال تمیز نیز روی آن را از بین ببرید.

۲) بالابردن دمای داخلی

اگر یخ زدن لوله های پشت یخچال، به علت پایین بودن دمای کم می باشد. در این مورد شما می توانید با بالا بردن دمای داخلی مشکل را حل کنید.

۳) استفاده از آب گرم

نشت آب یکی از  مشکلات رایج است که در اکثر یخچال‌ها دیده می شود. ولی خوشبختانه این موضوع به راحتی قابل حل خواهد بود. مهم‌ترین دلایل نشت آب مسدود بودن لوله ‌های تخلیه به دلیل یخ‌زدگی بیش از حد لوله ‌ها  دیده می شود. برای رفع این مشکل باید از قیف و مقداری آب گرم کمک بگیرید.

۴) گزینه های موقتی رفع مشکل

  • دستگاه را از برق بکشید.
  • از وسایل نوک تیز کمک نگیرید.

کویل های پشت یخچال فریزر

برای اینکه این مشکل را به درستی از بین ببرید؛ سعی کنید سرویس یخچال فریزر را انجام دهید. این مورد مشکل را برای همیشه از بین می برد و از راه حل های یکباره شما را نجات خواهد داد.

یخچال ها برای سلامت خانوار از جهت حفظ موادغذایی بسیار اهمیت دارند. از این رو داشتن حفظ عملکرد مناسب و درست این دستگاه اهمیت پیدا می کند. برای داشتن یخچال سالم و بدون مشکل، با سرویس به موقع یخچال فریزر، از مشکلات بعدی دستگاه دور بمانید. البته برای نصب، تعمیر و سرویس یخچال فریرز باید از کادر ماهر کمک بگیرید. تیم البرزبان با داشتن کادر ماهر و مجرب همیشه همراه مصرف کنندگان خواهد بود.

2 دیدگاه در “علت یخ زدن لوله های پشت یخچال ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.